Certifikácia informačného softvéru je nezmysel. Ustriehnite si certifikáciu pokladníc

Autor: Solitea Slovensko, a.s. | 18.4.2019 o 9:38 | Karma článku: 1,00 | Prečítané:  217x

Pre slovenských podnikateľov certifikácia pokladnice nie je ničím novým. S nástupom online eKasy sa však mení postup. Prečítajte si, čo všetko musíte ako podnikateľ urobiť, aby ste vyviazli z kontroly bez pokuty.

Pred eKasou to bolo jednoduché: pre elektronickú registračnú pokladnicu (ERP) získavali certifikát výrobcovia, dovozcovia alebo distribútori. Takže podnikatelia nič neriešili a dostali certifikovanú pokladnicu ako celok.

Čo sa mení štartom eKasy?

Online registračná pokladnica, ktorá komunikuje s eKasou, sa skladá z dvoch častí:

  1. pokladničného programu
  2. a chráneného dátového úložiska.

Certifikácia sa vzťahuje na pokladničný program a chránené dátové úložisko ako komplet. Zabezpečuje ju stále výrobca, ktorý garantuje, že bude systém komunikovať s eKasou.

Podmienky žiadosti o certifikáciu online pokladnice však nie sú pre výrobcov tak prísne ako pri žiadosti o certifikáciu ERP. Zatiaľ čo výrobca certifikuje funkcie, podnikateľ má zodpovednosť za to, aby sa dáta z pokladnice naozaj online prenášali do eKasy.

Nový hardvér možno nepotrebujete

Od roku 2015 majú výrobcovia povinnosť predávať iba pokladnice, ktoré je možné pripojiť na internet a zároveň umožňujú online prepojenie so systémom finančnej správy. Ak ste si pokladnicu kupovali v roku 2015 a neskôr, máte po probléme. Vašu pokladnicu totiž pravdepodobne stačí len upgradovať. To môže spočívať napríklad v tom, že technik zo servisnej organizácie príde k vám do prevádzkarne, nainštaluje do pokladnice aktualizovaný pokladničný program a pripojí chránené dátové úložisko.

Staršie pokladnice vyrobené pred rokom 2015 pravdepodobne musíte vymeniť za nový model. Niektoré sa totiž nedajú pripojiť na internet alebo majú napríklad zabudovanú ihličkovú tlačiareň, ktorá nevie vytlačiť QR kód.

Váš softvér certifikáciu nepotrebuje

Ak sa pýtate, či je nutná certifikácia aj pre vaše Money, prípadne iný informačný systém, hneď vás upokojíme. Ekonomický systém s účtovníckymi, skladovými či mzdovými funkciami nie je povinnou súčasťou eKasy, takže sa naň povinnosť certifikácie nevzťahuje

Toto riešenie potvrdzuje aj finančná správa. Tá výrobcom online registračných pokladníc odporúča certifikovať samostatný pokladničný program (bez ďalších funkcií ako napríklad sklady) s chráneným dátovým úložiskom – a nie účtovnícke, skladové či fakturačné systémy.

Certifikované Money, či iný informačný softvér by navyše vyžadoval recertifikáciu pri každej aktualizácii. To by však znamenalo až 90-dňové zdržanie vydania nových verzií – a kvôli tomu by sa k vám legislatívne zmeny v účtovníctve alebo v DPH pravdepodobne nedostali v softvéroch včas.

Pomôžeme Vám s eKasou

Neznamená to však, že eKasu neriešime. Dôkladne sa pripravujeme na to, aby ste mohli aj po spustení online evidencie tržieb využívať svoje systémy Money rovnako ako doteraz. Takže údaje budete posielať online do eKasy a zároveň sa objavia vo vašom Money. Len nezabudnite, že virtuálna registračná pokladnica (VRP) toto nedokáže zabezpečiť.

Vyskúšajte si krátky dotazník a urobte si prehľad o tom, ktoré riešenie eKasy je pre vás najlepšie. Radi Vám s nim pomôžeme.

>> Zistiť, ktoré riešenie eKasy sa pre mňa hodí <<

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ak sa potvrdia väzby Jankovskej na Kočnera, Gál tajomníčku odvolá

V prípade, Smer bude na Jankovskej zotrvaní trvať, Gál zváži svoje pôsobenie na ministerstve.


Už ste čítali?