Najdôležitejšie legislatívne zmeny na začiatku roka 2019

Autor: Solitea Slovensko, a.s. | 2.1.2019 o 8:20 | Karma článku: 2,21 | Prečítané:  781x

Začiatok roka 2019, sa tak po ako iné roky, nesie v znamení legislatívnych zmien, na ktoré sa musia pripraviť nielen podnikatelia, ale aj zamestnávatelia.

Od 1.1.2019 začali platiť zmeny v zákone o dani z príjmov, v zákone o DPH, či zmeny v zákonoch, ktoré majú vplyv na zmeny v sociálnom a zdravotnom poistení.

Zákon o dani z príjmov

V zákone o dani z príjmov nastáva od 1.1.2019 iba jedna podstatná zmena. Tá súvisí s prijatím zákona o dani z poistenia, konkrétne daň z poistenia. V prípade, že ju musí zaplatiť sám poistník (podnikateľ, živnostník a pod.) je daňovým výdavkom až po zaplatení. Rovnako je to aj v prípade dane z poistenia, ktorá sa vzťahuje na preúčtované náklady poistenia.

Zákon o dani z pridanej hodnoty

Rozšírenie zoznamu služieb so zníženou sadzbou

V zákone o dani z pridanej hodnoty došlo od 1.1.2019 k rozšíreniu zoznamu služieb so zníženou 10 % sadzbou dane o ubytovacie služby.

Miesto dodania telekomunikačných služieb, služieb rozhlasového a televízneho vysielania a elektronických služieb

Ďalšou zmenou je miesto dodania telekomunikačných služieb, služieb rozhlasového a televízneho vysielania a elektronických služieb v prípade, že ich dodáva nezdaniteľná osoba (nemá pridelené IČ DPH). V súčasnosti je miestom dodania pri takýchto službách miesto kde sa nachádza príjemca. Od januára je miestom dodania takýchto služieb sídlo dodávateľa až do okamihu, kým hodnota dodávaných služieb nepresiahne 10 000 eur. Po prekročení tejto sumy sa miestom dodania opäť stáva miesto kde je usadený príjemca týchto služieb.

Prenos daňovej povinnosti pri dodaní poľnohospodárskych plodín a tovarov z kovu

Ďalšia zmena sa týka prenosu daňovej povinnosti pri dodaní poľnohospodárskych plodín a tovarov z kovu. Prenos daňovej povinnosti pri týchto tovaroch je vylúčený v prípade ak dodávateľ týchto tovarov vyhotoví zjednodušenú faktúru, tzn. že na zjednodušenej faktúre budú uvedené tieto tovary s 20 % sadzbou DPH. Dodávatelia takýchto tovarov museli vystavovať faktúry s 0 % DPH s prenosom daňovej povinnosti na odberateľa, prípadne vystavovali bločky z registračnej pokladne s rovnakou 0 % sadzbou DPH. Touto zmenou sa odstránilo problematické obstaranie týchto plodín v bežnom obchode, kde nie je priestor na vystavenie osobitného dokladu s rozličnou sadzbou DPH.

Zmena zákona o DPH

Zmena zákona o DPH upravila aj oslobodenie od dane pri odovzdaní stavby, platenie zábezpeky na DPH, jednoúčelové, ale aj viacúčelové poukazy na tovar či služby a znenie definície obratu na účely DPH.

Zaujala vás táto téma?

Prečítajte si ďalšie informácie o zmenách v sociálnom a zdravotnom poistení, zmene minimálnej mzdy, či zmenách v postupoch účtovania v jednoduchom účtovníctve.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTO

Fialková: Ešte nikdy som nemala farebné číslo. Budem celá červená

Fialková skončila v hromadných pretekoch tretia.

EKONOMIKA

Mňamka ako od babičky: mladí ľudia ponúkajú jedlo starých materí

Zdedený recept prináša vlastné peniaze.


Už ste čítali?