Už len 22 dní! Firmy nezabudnite na elektronické schránky.

Autor: Solitea Slovensko, a.s. | 8.6.2017 o 7:00 | Karma článku: 4,07 | Prečítané:  402x

Do 1.júla ostávajú tri týždne a deň. Podnikatelia pripravte sa na to, že vám úradné oznámenia a zásielky začnú  elektronicky. Chcete vedieť čo Vás čaká? Skúsili sme e-schránku za vás a tu je návod..

Skôr než začnete..

.. potrebujete občiansky preukaz s čipom a nie len to. Vaša eID karta musí byť aktivovaná, t. j. pri jej preberaní na Polícii ste si okrem nového preukazu  volili 6- miestne a 8 miestne PIN, BOK a PUK kódy. Ak nie, a nový občiansky preukaz s čipom máte, ale ešte nie je aktivovaný, musíte pracovisko Polície do júla navštíviť a eID kartu si aktivovať. Dostanete k nej aj USB čítačku, ktorú budete potrebovať pre pripojenie k PC, alebo notebooku.

Ako si aktivovať elektronickú schránku ?

Ak máte nový občiansky preukaz s čipom aktivovaný a pamätáte si 6-miestny BOK kód, môžete navštíviť stránku www.slovensko.sk, kliknúť na odkaz Aktivácia schránok právnických osôb a prečítajte si inštrukcie.

Odporúčame kliknúť na link https://www.slovensko.sk/sk/na-stiahnutie a stiahnuť  si aplikácie pre váš operačný systém. Bude potrebné prevziať dva súbory

  • Prvým súborom je ovládač čítačky (tú odporúčame  predtým zapojiť do USB portu v počítači)
  • Druhým súborom potom inštaláciea programu eID klient

Najprv nainštalujte ovládače a až potom aj aplikáciu eID Klient. Inštalácia prebehne zväčša hladko, avšak pri prvom spustení sa pripravte na to, že možno bude treba povoliť komunikáciu cez firewall so stránkou www.slovensko.sk.  Budete musieť potvrdiť výzvu operačného systému Windows, alebo možno aj povoliť prípadnú antivírusovú ochranu, alebo firewall iných výrobcov.

Prvé prihlásenie do elektronickej schránky

Keď budete mať potrebné programy v počítači opäť navštívte stránku www.slovensko.sk a kliknite na link v pravom hornom horu stránky „Prihlásiť sa na portál.“  Pri tomto kroku vždy treba mať čítačku pripojenú k PC a občiansky preukaz vložený v čítačke. Automaticky sa objaví okno, aby ste zadali 6-miestny BOK kód – po jeho zadaní budete priamo presmerovaný do elektronickej schránky vašej firmy. Nájdete v nej dve staršie správy a po chvíli príde tretia uvítacia od úrady vlády.

Prvé kroky a nastavenia elektronickej schránky?

Ak nemáte veľa času a aby ste sa do schránky prihlasovali denne, nastavte si som si preposielanie notifikácií o nových správach ma váš pracovný emial. Keď vám príde nová správa dozviete sa to z dennej pošty a pôjdete si ju pozrieť aj do elektronickej schránky. Nastaviť si preposielanie notifikácií vrelo odporúčame.

Ak ste šikovnejší máme pre Vás ešte jeden tip. Existuje aj možnosť nastaviť si Outlook, alebo iný program ktorý používate na elektronickú poštu tak, aby sa pošta preberala pomocou POP3 protokolu priamo do poštovej schránky. Toto nastavenie je trošku ťažšie ale výsledok je lepší. Ak to nezvládnete sami, iste vám pomôže váš správca, ktorí sa vám stará o počítače.

Elektronické schránky a ERP systém Money ?

Elektronické schránky v súčasnosti neumožňujú prepojenie na ekonomické programy Money. Možno ich budúci vývoj prinesie možnosť prepojenia, aby ste si poštu doručenú do schránky mohli prevziať, alebo odoslať pomocou účtovného programu. Dovtedy berte náš návod ako cestu k zjednodušeniu vášho podnikania.

Dušan Peško
CÍGLER SOFTWARE, a.s.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŽENA

Facky, traumy, málo ľudskosti. Aj tak zobrazuje dokument slovenské pôrodníctvo

Na Slovensku sa znova hovorí o pôrodoch, začínajú sa ozývať hlasy traumatizovaných žien.

DOMOV

Za nástenku dostali dlhoročné tresty Janušek a Štefanov

Exministri výstavby za SNS budú jediní odsúdení.

KOMENTÁRE

Rusi majú radi teplo. Moja žena spí v ponožkách

Marc Bennetts je jedným z top pozorovateľov ruskej reality.


Už ste čítali?